Správný čas pro přezutí pneumatik napoví počasí, zákon stanovuje jasné datum

30413965

Pomalu se blíží období, kdy budou muset všichni majitelé přezout ze zimních pneumatik na letní. Každý má vlastní názor na to, kdy pneumatiky přezout. Není na tom nic složitého. Musíte se jen podívat na čtyři podmínky, které musíte splnit. Dnes se podíváme, na co se musíte soustředit při této důležité činnosti. Je klíčová pro vaši bezpečnost, a proto na ni nesmíte zapomenout.

Sledujte počasí

V první řadě se dívejte pravidelně (a dlouhodobě) na předpověď počasí. Teplé dny bez rizika sněhu a mrazu jsou klíčovým faktorem. Dívejte se na předpověď, abyste nepřezuli pneumatiky příliš brzy. Vždy je dobré je přezout na jaře, ale pro každého to znamená něco jiného. Každý rok to také přijde v jinou dobu, takže si na to dávejte velký pozor.

Mohlo by vás zajímat:  Vyrazit na hory jen tak se může vymstít. Hrozí pokuta i neočekávané problémy

Podívejte se na teploměr

Odborníci obecně doporučují, abyste přezuli pneumatiky na letní verzi ve chvíli, kdy bude neustále minimálně 7 stupňů nad nulou. Letní pneumatiky nebudou pracovat správně, když je budete používat pří nižších teplotách. Nebudou mít tak dobrou trakci, takže nebudou dobře držet na silnici. Jakmile se teploty udrží nad 7 stupňů, můžete se pustit do přezouvání.

114091
Zdroj obrázku: Freepik

Ověřte si zákony

V České republice existuje velmi jednoduchý zákon, který určuje datum, kdy musíte mít přezuté pneumatiky. Podle zákona musíte mít zimní pneumatiky do 31. března. Takže je můžete přezout nejdřív na začátku dubna. Zároveň ale musí podmínky splnit teplotu, počasí i stav silnice. Před začátkem dubna nemusíte na přezouvání vůbec myslet.

Mohlo by vás zajímat:  Francouz zajel s dieselovým Citroënem AX na Ringu neskutečný čas

Dopravní podmínky na silnici

Cestujete do hor nebo jiných oblastí, kde může být stále ještě sníh a led? Podívejte se na podmínky vozovky i okolí ještě před tím, než tam vyrazíte nebo než přezujete pneumatiky. Hlavně v horských oblastech může být na vozovce sníh a led i v případě, že bude v nížinách již teplo a sucho. Jakmile zhodnotíte tyto čtyři faktory, můžete se pustit do přezutí ze zimních na letní pneumatiky.

Zdroj: https://www.pirelli.com/tires/en-us/car/driving-and-tire-tips/seasons/summer-tire-change
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora