„Sundejte tuhle samolepku z vaší značky, nebo budou problémy,“ řekl technik při návštěvě STK

Car Is Driving Road

Přijet na STK s vozem, který je dle všeho ve výborném stavu, by mělo být rutinní záležitostí. To byl aspoň můj pohled, když jsem se s mým vozem připravoval na technickou kontrolu. Ale jak jsem brzy zjistil, i malý detail, který vyznačuje osobní názor, může způsobit neočekávané komplikace.

Jednoduchá a osobní úprava

Naše vozy si modifikujeme často podle svých představ, ať už se jedná o nová kola, polepy nebo i upravený výfuk. Většinou je to pro vyjádření našeho jedinečného stylu nebo prostě kvůli funkčnosti. V mém případě se však jednalo o drobnou úpravu, která měla hlubší význam. V levém horním rohu SPZ je typicky modrý proužek s logem EU. Jelikož jsem měl k Evropské unii určité výhrady, rozhodl jsem se nahradit jej symbolem, který pro mě měl větší hodnotu: českým lvem.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí řidiči neumí správně reagovat na vozy IZS. Jejich neznalost tak může ohrozit životy

Technikův pohled

Zdálo by se, že technik by měl se měl zaměřovat  především na technický stav vozu. Od brzd, světel, po stav pneumatik, podvozku, tlumičů a dalších věcí. Avšak tentokrát si technik ke konci prohlídky všiml i mé malé úpravy. Když ukázal na mého českého lva a pronesl svůj názor, bylo zřejmé, že má s mojí úpravou problém. Místo objektivního hodnocení technického stavu se zaměřil na můj osobní názor a pohled na svět, který jsem vyjádřil na SPZ.

Mohlo by vás zajímat:  Řidiči se chovají jako ženy. Na jednoduchou otázku zalžou a řeknou úplně jiné číslo
Zdroj obrázku: Freepik

Osobní vyjádření versus předpisy

V dnešní době, kdy je tak mnoho způsobů, jak vyjádřit svůj názor, je těžké vyvážit mezi svobodou slova a dodržováním pravidel. Samozřejmě, SPZ má svá pravidla a normy, která musí být dodržena. Ale když je čitelnost značky stále zachována a jediným problémem je symbol, který vyjadřuje osobní názor, měl by být respektován, nebo snad ne? Jestli je tam logo EU, nebo český lev, je podle mě úplně jedno. To hlavní, číslice a písmena jsou nenarušeny a každý policista značku i z dálky snadno přečte a prolustruje.

Mohlo by vás zajímat:  Datum v kalendáři není nejdůležitější. Výměnu pneumatik je lepší plánovat podle počasí

Co dál?

Po návratu domů jsem se rozhodl věc nevzdat. Objednal jsem novou sadu samolepek a znovu připevnil českého lva na svou SPZ. Mám i několik rezervních samolepek pro budoucí návštěvy STK. Možná příště narazím na technika, který bude mít větší pochopení pro svobodu vyjádření. Ať už je to jakkoliv, vždy budu hrdý na svůj názor a budu hledat způsoby, jak ho sdílet s okolním světem. Těch pár korun jednou za dva roky, když budu muset samolepku strhnout a ještě před STK nalepit novou, mě nezruinuje.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Františka M.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora