Světlomety musí být v perfektní kondici, jinak si koledujeme o vážné následky

Nejenom v noci, ale i při horších povětrnostních podmínkách je použití světlometů velmi důležité. Nejenom, že díky světlům nás vidí ostatní, ale my také dobře vidíme na cestu. Pokud světla nesvítí tak, jak by měla, může to být i život ohrožující stav, protože tato situace povede klidně i k dopravní nehodě. Té se přitom dá jednoduše předcházet. Stačí jenom pár běžných kontrol, případně základních úkonů, a problém se snadno vyřeší.

Kontrola žárovek

Kontrola toho, zda všechny žárovky ve světlech svítí, není nijak složitý úkol. Tím může být u novějších aut až samotná výměna, ale u starších vozidel není problém tento úkon snadno zvládnout. Právě nefunkční světlomet je totiž důvodem, že můžeme být špatně vidět, stejně jako důvodem, že naše auto nedostatečně osvětluje prostor před námi, což může být nebezpečné.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kontrola svítivosti

I pouhým rychlým pohledem se dá snadno zjistit, zda světlomety dostatečně svítí. Problémů zde může být celá řada. Ten nejjednodušší na vyřešení se týká situace, kdy světlomety nejsou úplně čisté. Zde stačí trochu vody a problém je vyřešen. O trochu větší komplikací jsou světlomety výrazně poškrábané, nebo takzvaně mléčné. V tomto případě už je potřeba řešit problém buď pomocí různých domáckých postupů, nebo oslovit odborníka na renovaci světlometů. Zde už ale vzhledem k ceně může být otázkou, zda není lepší cestou nákup nových, například použitých za zvýhodněnou cenu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jistota seřízení

Jednou za dva roky jsou světlomety seřízeny v rámci návštěvy STK, což se může jevit jako velmi málo. Přitom právě správné seřízení má velký vliv především na to, jak a hlavně kam proud světla svítí. Je proto ideální čas od času navštívit servis, popřípadě jiné místo, kde se seřízení provede. Nejde o nic náročného. Jedná se o úkon na pár desítek vteřin až minut, díky kterému se snadno zajistí, že proud světla bude mířit přesně tam, kam mířit má.