Tato dříve běžná mechanická tlačítka začínají chybět většině řidičů

Interiér vozidel se stále modernizuje, což znamená, že v něm mohou mizet různá tlačítka a ovládací prvky, které byly v našich předchozích autech zcela běžné. Řadu věcí tak musíme ovládat třeba přes dotykový displej infotainmentu. A to není příliš pohodlné. Jaká běžná tlačítka a další prvky řidičům v autech chybí nejvíce?

Ovládání teploty

Nebylo ni jednoduššího než prostě otočit příslušným knoflíkem, nebo párkrát stisknout přepínač „+“ nebo „-“ a tím nastavit požadovanou teplotu. Nyní je třeba k nastavení přistupovat přímo skrz ovládací panel, což je zbytečně pomalé, komplikované a v provozu to může být i nebezpečné. Poslepu, jako v případě mechanických tlačítek, teplotu zkrátka nezměníte.

Nastavení foukání

Chcete zvýšit nebo snížit intenzitu, upravit odkud má vzduch foukat, nebo snad zapnout vnitřní okruh? Dříve bylo na vše pár tlačítek, kterými šlo vše snadno nakombinovat dle vašich potřeb. A nyní? Opět infotainment. Když chcete aktivovat vnitřní cirkulaci, aby se vám do auta nedostal zápach nebo prach, či chcete rychle odmlžit přední okno, nějakou dobu to potrvá.

Ruční brzda

Nejde sice o tlačítko, ale mechanický prvek to byl. Nyní je nahrazen právě tlačítkem, nejčastěji ve formě kolébky. Funkce je v podstatě stejná, ale ne každému tento prvek vyhovuje. V první řadě musíte hledět na palubní desku a podle kontrolky zjistit, zda ruční brzda je nebo není zatažená. Dříve se stačilo okem podívat na její polohu a měli jste jasno. Navíc vás toto ovládání ochudí o možnost si v zimě na parkovišti pro zábavu zadriftovat.

Nastavení podsvícení

Pokud jste chtěli nastavit optimální jas budíků na palubní desce, stačilo nahmatat příslušné tlačítko u ukazateli přepínač „+“ nebo „-“ a vše nastavit dle svých potřeby. Nyní se neobejdete bez přístupu do nastavení vašeho vozu. Když v autě sedíte poprvé, může to dost dlouho trvat.

Vynulování nájezdu

Chcete si vynulovat stav kilometrů? Takzvaný „trip“? V řadě aut stačilo chvíli podržet příslušné tlačítko a bylo hotovo. Nyní? Řada aut tuto funkci opět přesouvá do menu vašeho automobilu. Mnohdy doslova do sekcí, které bez návodu nenajdete.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora