Volkswagen oslavuje 20. výročí modelu Golf R jubilejní edicí. Ta udělá ze známého vozu výkonné monstrum

Unnamed

Nejrychlejší písmeno v abecedě značky Volkswagen slaví narozeniny. Volkswagen představil ve světové premiéře exkluzivní speciální edici Golf R „20 Years“ k 20. jubileu vrcholného modelu Golf R. Speciální edice dosáhne sběratelského statusu již jako nový vůz, protože její výroba bude omezena na jeden rok. Prémiové sportovní modely se zvýšeným výkonem od společnosti Volkswagen R mají své kořeny na závodních okruzích a ztělesňují transfer inovativních technologií do sériové výroby. Jejich výrazný design a mimořádně vysoká úroveň sportovních výkonů vyvolává nadšení v komunitách fanoušků na celém světě.

Golf R „20 Years“ dává najevo své výjimečné postavení již při startu. Turbodmychadlem přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec dosahuje nejvyššího výkonu 245 kW (333 k) opravdu působivým způsobem. Řidič si může zvolit režim emocionálního startu, který zvýší otáčky motoru před rozjezdem až na 2500 min-1 a zajistí mimořádně výrazný akustický projev motoru, čímž v řidiči umocní očekávání typického zážitku z řízení modelu R. Při manuálním řazení vyšších převodových stupňů v provozních režimech S a S+ poskytuje DSG při každém ovládání sportovními pádly pod volantem na pravé straně citelnou zpětnou vazbu převodovky a poháněcího řetězce. Optimalizované nastavení motoru kromě toho umožňuje mimořádně spontánní změny zatížení. Speciální funkce udržuje turbodmychadlo v konstantně vysokých otáčkách i při jízdě s částečným zatížením, aby motor dokázal při následném požadavku intenzivního zrychlení reagovat ještě rychlejším nárůstem hnací síly. Dynamiku a sportovní výkony na silnici zlepšuje také otevřená škrticí klapka po uvolnění pedálu plynu. Toto řešení umožňuje při uvolnění pedálu plynu a opětovném zrychlení rychlejší nárůst točivého momentu a citelně optimalizuje reakce motoru. Golf R „20 Years“ se tak ve sportovních jízdních situacích chová ještě dynamičtěji a stabilněji.

Mohlo by vás zajímat:  Renault Arkana Intens E-TECH Hybrid 145: Dámská volenka po francouzsku
Zdroj obrázku: Tiskové materiály Volkswagen

Golf R „20 Years“ je sériově vybaven paketem „R-Performance“ známým z Golfu R (obsahuje mj. R-Performance Torque Vectoring v kombinaci s manažerem jízdní dynamiky a dva dodatečné jízdní režimy „Special“ a „Drift“) a jeho hodnotu zvyšují exkluzivní designové highlighty. Střešní spoiler vzadu umocňuje sportovní vzhled vozidla, které je sériově vybaveno 19“ koly „Estoril“ z lehké slitiny.

Sportovnost a exkluzivitu prémiové sportovní značky společnosti Volkswagen vyzařuje také interiér. Poprvé jsou ve voze značky Volkswagen sériově dodávaná ozdobná obložení z pravého karbonu na přístrojové desce a výplních dveří. Speciální edici zdobí modrá loga R, například na multifunkčním sportovním volantu (v poloze 6 hodin). Také na krytu klíčku od vozidla se skví modré logo R a signalizuje řidiči, že přichází k mimořádnému vozu.

Mohlo by vás zajímat:  Test 2021 VW Caddy 2.0 TDI: Větší a lepší

Stejně jako všechny verze modelu Golf se i speciální edice Golf R „20 Years“ vyrábí v závodě Wolfsburg, rodišti Golfu. V polovině roku 2022 se Golf R „20 Years“ začne prodávat na mnoha evropských trzích a v Severní Americe.

Speciální edice Golf R „20 Years“ je výrobně omezená lhůtou 1 roku. Do ČR dorazí celkem 20 ks vozů z této edice. Cena speciálního paketu „20 Years“ je 109 000 Kč vč. DPH. Objednání vozu a jeho přesnou konfiguraci lze provést pouze osobně u autorizovaného prodejního partnera Volkswagen. Z toho důvodu nebude paket spuštěn v zákaznickém konfigurátoru na webových stránkách.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda testovala Kodiaq RS na Nürburgringu

Golf R „20 Years“ vychází z šesté generace ikonického modelu Golf R. Úspěšná historie modelu začala v roce 2002 premiérou modelu Golf R323, který měl pod kapotou šestiválcový motor 3,2 litru o výkonu 177 kW (241 k). Byl to nejvýkonnější Golf, který Volkswagen do té doby vyrobil. Jako technologický etalon své třídy nabízel pohon všech kol, vysokou úroveň dynamiky a exkluzivní design i výbavu. Golf R32 svými kvalitami fanoušky sportovní jízdy okamžitě přesvědčil a dosáhl trojnásobku původně plánovaného prodeje.

Zdroj: TZ Volkswagen
Tomáš Dunajčík

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora