Lada jako vánoční stromek, aneb Vánoce v Rusku

Ač je už po Vánocích, některým dozvukům je hodno věnovat pozornost. I proto, že do zbytku světa dorazí s malým opožděním. Expozice jekatěburinského muzea Auto 20. století přinesla vskutku originální provedení vánočního stromečku.

V Rusku rusky

Největší ruské motoristické muzeum, které se nachází v blízkosti Jekatěrinburku nepodcení žádné vánoční tradice. Ani ty, které se týkají zdobení. Každým rokem tady vyberou vůz, který se stane hlavním novoročním exponátem. Zaměstnanci pro letošek vsadili na kousek, který je pro Rusku opravdu typický, Žiguli. U nás známější jako Lada.

Fantasii se meze nekladou

Jako „stromeček“ letos posloužil model VAZ-2101 v odstínu s názvem zelená lípa a stal se tak hlavní částí tradiční vánoční výzdoby. Jen stěží by si našinec dovedl představit podobný nápad, natož něco víc typicky ruského. Pokus přetvořit auto na vánoční stromek je prostě originální. A to ocenili také návštěvníci zmíněného muzea. Jejich zájem o tenhle odvážný počin byl opravdu veliký a vesměs se toto dílo setkalo s velice kladnou odezvou. Dílo s názvem Molekulární strom – Žigulík je rozebraný na díly a vystavený v podobě „explodovaného“ modelu. Dekorativní barevné koule se vznášejí kolem a dotvářejí iluzi krystalické struktury. Tato expozice je naprosto originální a ani v tak obrovské zemi jako je Rusko nemá konkurenci. Žádné podobné instalace neexistují.

Půlrok tvrdé práce

Podle vedení muzea vznikla myšlenka této zimní dominanty ještě v jarních měsících loňského roku, kdy vznikly i první nákresy řešení. Po několika dílčích nápadech se nakonec konečná realizace drala na svět šest měsíců poctivé práce. Výsledek však všechny nadchnul. Muzeum zaznamenává mimořádně kladnou zpětnou vazbu, návštěvníci odcházejí nadšení a v neposledním řadě se také kompozice postarala o příliv nový návštěvníků.

Historické milníky dopravy

Muzeum automobilového inženýrství Uralské banské a hutnické společnosti však neskýtá pro návštěvníky jen tento zajímavý exponát. Jeho návštěva obohatí každého nadšence dopravy. Na 12 tisícím m² je zachycena 130 letá historie cestní dopravy Ruska i celého světa.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora