Na silnicích pro motorová vozidla automaticky zrychlujeme, maximální rychlost ale není tak jednoduchá

Highway With Cars

Maximální povolená rychlost v České republice je 130 kilometrů v hodině. Platí však pouze na dálničních úsecích. Ty však nejsou jedinými tahy, kde se dá jet více než známou devadesátkou. Setkat se lze také se silnicí pro motorová vozidla. Identifikovat tuto značku není nic složitého. Má čtvercový tvar, modrou barvu, bílý rámeček a také bílou siluetu automobilu. Kde je tato značka, tam má většina řidičů za to, že může jet až 110 kilometrů v hodině. To ale nemusí být tak úplně pravda.

Mohlo by vás zajímat:  Nepříjemný zápach v autě? Poradíme vám, jak se ho zbavit. Co zabírá nejlépe?

Obvyklých 110 kilometrů v hodině?

Řada lidí má zafixováno, že když jedou v úseku, který je označený dopravní značkou „silnice pro motorová vozidla“, mohou zde jet maximální povolenou rychlostí 110 kilometrů v hodině. To je sice pravda, ale pouze částečně. Toto platí pouze v případě, kdy se jedná o úsek, který je mimo obec. V takovém případě lze z běžné devadesátky zrychlit na 110 kilometrů v hodině.

Zdroj obrázku: Freepik

Někdy je nutné jet pomaleji

Šlápnout instinktivně na plyn v úseku, který je touto značkou označen, ale nemusí být vždy dobrý nápad. Je totiž třeba brát v potaz, že někdy se na silnicích pro motorová vozidla může jet maximálně osmdesátkou. To platí v případě, že se tato silnice nachází v obci. Nejčastěji se jedná o různé městské obchvaty. V takovém případě není nutné jet běžnou padesátkou, ale díky této značce lze zrychlit až na 80 kilometrů v hodině.

Mohlo by vás zajímat:  Na dálnici natáčel instruktážní video, kvůli agresivní jízdě nakonec sám naboural

Všímat si dopravního značení je nezbytné

Se značkou označující silnici pro motorová vozidlo to není až tak jednoduché, jak se zdá. Pokud ji vidíme, může to sice automaticky znamenat, že lze zrychlit. Otázkou ale je, zda na maximálně 80, nebo až na 110 kilometrů v hodině. Je proto nezbytné si dostatečně všímat dopravního značení a díky tomu mít jistotu, že pojedeme rychleji, ale legálně. Především v lokalitách, kde to neznáme, můžeme vlastní chybou buď brzdit provoz, nebo naopak riskovat nemalou pokutu.

Zdroj: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/autoskola/dopravni-znacky/informativni-dopravni-znacky/iz-2a-silnice-pro-motorova-vozidla
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora