Nechat auto svému osudu se nevyplácí. Na delší odstavení je třeba vůz pečlivě připravit

Toto je otázka především pro řidiče a majitele vozů, kteří z nějakého důvodu nemohou řídit své auto. Většinou se jedná o nadšence vlastnící více aut, ale důvod může být jakýkoliv, klidně i dočasné odebrání řidičského průkazu nebo dlouhodobý pobyt v zahraničí. Jak tedy postupovat, jestliže řešíte tento problém?

Místo odstavení

Určitě byste se měli vyhnout odstavení svého vozu na ulici nebo na jiném veřejně dostupném místě. Dlouhodobě odstavené automobily bývají často terčem vandalů, zlodějíčků a dalších. Zaprášené auto si rádi spletou s odstaveným vrakem. Kromě toho obce nechávají taková auta odtáhnout, hlavně ta s prošlou technickou. Nejvhodnějším místem pro dlouhodobé odstavení je oplocený pozemek, nejlépe však garáž, nebo alespoň větraná stodola. Stání venku bez ochrany je nevhodné a může způsobit újmu. Auto musí stát na suchém místě a nesmí pod ním růst tráva, jinak během jedné sezóny shnije. Automobil dobře přikryjte plachtou, kterou je vhodné ukotvit, i tak nejlepší volbou je zastřešený prostor nad odstaveným vozem.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava

Záleží na tom, jaký automobil se chystáte odstavit, ale vezmeme v potaz plně funkční automobil. Nejčastěji se tedy jedná o kabriolety nebo jiné sportovní vozy určené pro léto nebo o automobily určené naopak pro provoz v zimě. Samotný automobil se doporučuje před odstavením umýt a lak ošetřit ochranným prostředkem. Můžete ošetřit také zbytek částí automobilu, jako je těsnění kolem oken a dveří, namažte zámky, panty a západky. Na samotný interiér automobilu také myslete, snažte se vyházet vše, co do auta nepatří, předejdete tak nežádoucímu pachu a jiným nepříjemnostem.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda Auto se významně angažuje ve společném boji proti koronaviru

Co se týče paliva, nenechávejte prázdnou ani plnou nádrž. Akumulátor odpojte a skladujte ho v suchu, vyhněte se stání na zařazenou rychlost, mějte zařazený neutrál, popřípadě parkovací režim, a vyhněte se zatažené ruční brzdě, hrozí totiž zrezivění, proto použijte k zajištění klíny. Pod motor, převodovku a diferenciály umístěte nádobu nebo karton pro zachycení tekutin.

Pravidelná kontrola

Dlouhodobě odstavené auto vyžaduje jednou za čas kontrolu. Prověřte funkci udržovací nabíječky, dále zkontrolujte, zda z auta nevytéká žádná tekutina ve větší míře. Můžete zkontrolovat, zda vaše auto nebylo napadeno hlodavcem, vandalem nebo odstraňte špínu z plachty, také se podívejte, zda automobil nestojí na louži.

Zdroj: https://www.edmunds.com/car-maintenance/how-to-prep-your-car-for-long-term-storage.html