Někteří řidiči používají taktiku, díky které jim nehrozí za překročení rychlosti postih

Attractive Bearded Happy Man Good Car

Většina z nás má zafixováno, že s překročením rychlosti jsou vždycky spojené pokuty. Někdy i trestné body, a v krajním případě dokonce zabavení řidičáku. To samozřejmě neznamená, že vždycky jezdíme podle předpisů, minimálně na dobře známých trasách přesně víme, kde jsou radary nebo v jakých úsecích rády měří rychlost policejní hlídky při namátkových kontrolách. A každý z nás si to své překročení rychlosti vždycky sám pro sebe obhájí, byť víme, že to není správně. Existují však lidé, kteří jezdí záměrně rychleji. A prakticky všude, kde to jde. Tento článek by měl jejich praktiky osvětlit, nikoli motivovat k jejich napodobování.

Mohlo by vás zajímat:  Předjíždění na plné čáře může být legální. Kličky v zákoně pomůžou vyhnout se pokutě

Chyba v měření

České předpisy reflektují, že měření nemusí být vždy stoprocentně správné. A na paměti to mají také jednotlivé automobilky. Proto většina tachometrů ukazuje, že jedete o několik málo kilometrů rychleji, než jaká je vaše skutečná rychlost. Automobilky se tak mimo jiné snaží vyhnout potenciálním soudním sporům, kdy by je řidiči mohli vinit za pokutu. To by se mohlo stát v případě, že tachometr naopak ukazuje nižší než skutečnou rychlost, a tak řidič tu povolenou překročí.

Mohlo by vás zajímat:  S příchodem zimy je důležité auto důkladně zkontrolovat
Zdroj obrázku: Freepik

Tolerované překročení rychlosti

Aby nemohli být řidiči pokutováni za přestupek, který se ve skutečnosti nestal, existuje také tolerance při měření policejními radary. Většinou jde o několik kilometrů v hodině, respektive o deset procent povolené rychlosti. V obci tak řidičům „projde“ pětapadesátka a mimo obec bez jednoho kilometru stovka.

Přesné přístroje

Někteří řidiči tak využívají precizní a přesné přístroje, které k měření rychlosti mimo jiné využívají data z GPS navigace. Díky tomu vědí, jak rychle doopravdy jedou, a mohou svou jízdu přizpůsobit toleranci měření méně přesných přístrojů. Za takové jednání jim pak nehrozí ani finanční postih, ani trestné body či jiné nepříjemnosti.

Zdroj: https://www.thecarexpert.co.uk/how-accurate-is-a-car-speedometer/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora