Nudí vás tuzemské obyčejné silnice? Vyrazte do světa za těmi unikátními – Mimoevropská část

V prvním díle našeho přehledu o zajímavých světových silnicích, kde si můžete užít nezapomenutelnou jízdu a kde se můžete pokochat krásami okolí, jsme se drželi výhradně jenom v Evropě. Ta ale není jedinou lokalitou, kde můžeme mluvit o tom, že motorista zažije něco, na co nezapomene. Společně se podíváme i na další místa, která už jsou mimo Evropu. Dostat se sem bude pochopitelně komplikovanější, ale kdo bude na místě, neměl by si unikátní solnice nechat ujít.

Chapman’s Peak Drive

Začneme celkem netradičním představením. A to označením Chapman’s Peak Drive. Jedná se o silnici, která se táhne podél stejnojmenné hory. Pokud něco zaujme, tak hlavně fakt, že jde o cestu doslova vytesanou do daného horského masivu. Z jedné strany je skála, zatímco ze strany druhé je voda – konkrétně potom Atlantský oceán. A když se podíváte nahoru, uvidíte majestátný vrchol. A proč o této silnici mluvíme jako o něčem netradičním? Je to dáno místem, kde se nachází. Lokalitou je totiž Jižní Afrika.

Tianmen Mountain Road

Z Afriky se budeme přesouvat do nejlidnatější země na světě. Jak jistě správně tušíte, tak lokalitou kterou máme na mysli je Čína. A právě zde se nachází sinice nesoucí označení Tianmen Mountain Road. Tento název je spojený s označením národního parku Tianmen, kde se tato silnice také nachází. Kromě toho, že nadchne svými krásami a výhledy do okolí, nelze zapomínat také na další věc. Je označená jako jedna z nejnebezpečnějších silnic světa. Už to by vás mělo varovat, že jízda po ní by měla být spojena se zážitky, které spojíte s krásami okolí. Rozhodně byste se neměli snažit jet na hranici svých možností. Pokud vyjedete až nahoru, čeká vás zde možnost návštěvy jeskyně s názvem Brána nebes. Než se tak stane, je dobré se lehce aklimatizovat, jelikož jste překonali převýšení o hodnotě 1 100 metrů.

Karákóramská dálnice

V Číně ještě chvíli zůstaneme. A nejenom v ní, jelikož je třeba říci, že Karákóramská dálnice nevede jenom touto zemí, ale že směřuje z Číny do Pákistánu. Samozřejmě je na vás, kam až konkrétně dojedete, nebo kde začnete svou cestu. Jde o silnici, která je dlouhá 1 300 kilometrů a tak ji asi málokdo zdolá celou – pokud nutně nemusí. Pokud jde o nejzajímavější úseky tak jde určitě o ty horské a nejvyšší, kde není problém dostat se do nadmořské výšky o hodnotě až téměř 4 700 metrů. Díky tomu lze mluvit i o rekordu, která je spojený s tím, že jde o nejvýše položenou asfaltovou silnici na světě. I tady je ale jedno negativum. To je spojené se stavbou, která stále životy mnoha čínských dělníků.

Mohlo by vás zajímat:  Když stroje vyrábí stroje. VW chce propouštět!

Great Ocean Road

Už když se podíváme na samotný název této silnice, je celkem jasné to, kudy pravděpodobně povede. Great Ocean Road je cestou, která se táhne podél pobřeží, kde lemuje takzvaný Bassův průliv. A ten se nachází na jihu celého kontinentu. Pokud jste při zeměpisu nedávali pozor, nebo si aktuálně nemůžete přesně vybavit onu lokalitu, tak vám s tím pomůžeme. Je to Austrálie. A když po této silnici pojedete, rozhodně se nedívejte pouze směrem k oceánu. Doporučíme čas od času také otočit hlavu na druhou stranu, jelikož to se budete moci kochat především krásami mnohdy lidskou rukou nedotčené přírody. A že si obojího užijete více než dost, to jasně dokládá délka silnice, která činí 243 kilometrů.

Mount Cook Road

Pokud se už budete nacházet v Austrálii, není od věci se zaletět podívat také na Nový Zéland. Ten je vyhledáván hlavně milovníky přírody. Nutno ale říci, že to mohou být i motoristé, kteří zde nebudou zklamáni. Stačí si půjčit dobré auto a můžete vyrazit. A kam konkrétně? Na silnici nesoucí název Mount Cook Road. Jejím hlavním lákadlem je určitě to, že vede podél Pukaki, což je známé jezero ledovcového původu. Na něm je unikátní hlavně jeho dokonale modrá barva. A té si užijete do sytosti, protože tato silnice měří necelých 55 kilometrů. Doporučujeme po ní dojet až na konec, jelikož vás dovede do místního národního parku, kde můžete pokračovat v poznávání dalších krás – samozřejmě už pěšky.

Denali Highway

Jdeme do Spojených států amerických, které jsou také lokalitou, která je pro své silnice doslova vyhlášená. To ostatně znáte jak z různých fotografií a obrázků, tak i filmů a seriálů. Pokud jde o první náš tip, tak jde o Denali Highway. Tato silnice vede krásnou přírodou a tak je pro její milovníky jasná volba. I když je hojně doporučována, my musíme upozornit na tři negativa. První se týká toho, že je otevřena zhruba v termínu od května do října. Druhé negativu se týká toho, že jde o silnici nezpevněnou a jinak než s terénním vozem po ní nedoporučujeme jezdit. A třetí nevýhoda? Že je ve špatné stavu a při neuvážené rychlejší jízdě může přijít defekt nebo jiný problém.

Mohlo by vás zajímat:  Indické a čínské automobilové značky, které jistě (ne)znáte

White Rim Road

Stále jsme v USA a stále jsme u silnice, která nemá klasický asfaltový povrch, ale jde o nezpevněnou cestu. I tedy doporučíme auto terénní, nejlépe potom s pohonem všech 4 kol. Původní účel cesty byl spojený s těžkou uranu a jeho dopravou. I proto je zajímavá její historie, která souvisí se studenou válkou. Nyní se však lze kochat krásnými scenériemi skalnatých masivů.

Highway 1

Přečetli jste si název a jasně tušíte, o jakou silnici se jedná? Že jde o legendární Highway 1? Potom je vám jasné, proč jsme si ji nechali na konec, a to jako dokonalý hřeb našeho celkového přehledu. Dálnice je dlouhá a ne vždy se jedná jenom o legendární dlouhé rovinky. Příkladem může být i oblast Big Sur, který leží v Kalifornii. Právě tato část je označována jako nejkrásnější, pokud se chcete kochat zajímavými výhledy. Jde o cestu kolem Pacifiku, a to v délce zhruba 140 kilometrů. Možnost projet si tento úsek je spojována se zážitky, na které se jenom těžko dokáže zapomenout.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora