Uzavíráte hypotéku? Co všechno je třeba brát v potaz?

Calculator 385506 960 720

Rádi byste konečně bydleli ve svém? Alternativ je aktuálně vcelku hodně. Tradičně se spousta lidí rozhoduje pro stavbu nového domku, nákup nového bytu či rekonstrukci nějakého staršího objektu. Prakticky všichni tito lidé mají jedno pojítko, jež představuje nezbytnost získání potřebného úvěru. Jen málokdo si dokáže naspořit kompletně všechny peníze. Nejfrekventovanější půjčkou je bezesporu hypoteční úvěr. Získat ho dnes není až tak náročné, nicméně v potaz musíte brát hned několik důležitých aspektů. Jakých? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Na hypotéku nedosáhne každý

Získání hypotéky nemusí být vůbec jednoduché. Pokud si myslíte, že domluva s bankou bude jistou záležitostí, můžete být na omylu. V současné době jsou podmínky pro poskytnutí hypotečního úvěru velmi přísné. V první řadě po vás budou určitě chtít potvrzení o výši příjmů. Na hypotéky nad 90 % hodnoty zastavené nemovitosti také můžete zapomenout a poskytování téhož úvěru při zástavě nad 80 % hodnoty nemovitosti je také značně zpřísněno. Určitě stojí za to několik hypotečních úvěrů porovnat a následně vybrat takový, který vám jednak schválí a jednak bude sedět přímo na míru.

Mohlo by vás zajímat:  Poškozuje horko a slunce váš vůz? Ano, ale je tomu tak. Jak konkrétně?

Cílová částka hypotéky

Odvíjí se především od toho, kolik by měl celý vámi plánovaný záměr stát. Vy byste měli mít k dispozici relativně přesný odhad celkové ceny pořízení nemovitosti, případně její výstavby. Na základě této ceny si následně vezmete hypotéku. Při stanovení cílové částky byste měli také vědět, zdali ji dokážete v pravidelných intervalech splácet.

Zastavení nemovitosti

Bez zástavy konkrétního objektu se rozhodně neobejdete. Každý poskytovatel hypotéky vyžaduje zástavu nemovitého majetku. Jen tak se totiž dokáže dostatečná bonita žadatele o tento typ úvěru. Zastavit lze jakýkoli objekt včetně toho, který bude aktuálně ve výstavbě. Postupem času ovšem u takovéto nemovitosti musí docházet k postupnému přeceňování, jelikož její hodnota roste.

Mohlo by vás zajímat:  Nasazování botiček většinou postrádá logiku. Při špatném parkování způsobí ještě větší problémy

Určení splátek

Ještě před uzavřením hypotéky musíte mít jasno v tom, kolik peněz budete v pravidelném měsíčním intervalu splácet. Musíte počítat s tím, že byste se měli vejít do jistého rozpočtu. Měsíčně se platí ještě další výdaje, jako jsou povinné ručení, platby za energie a mnohé jiné. Na základě stanovené splátky budete mít o všem jasno.

Doba fixace úrokové sazby

Na jak dlouhou dobu si fixovat úrokovou sazbu? V současné době ideálně na co nejdelší. Úroky jsou aktuálně velmi nízko a mají vzestupnou tendenci. Rozhodně jen tak klesat nebudou. Tradičně se hypoteční úvěry fixují na dobu 5 let.

Mohlo by vás zajímat:  Jel na zelenou a myslel si, že má přednost. Ale nebylo to tak

Životní pojištění

K hypotéce patří také životní pojištění. To určitě není podobně jako havarijní pojištění vozidel volitelné. Banky k hypotečnímu úvěru adekvátní životní pojištění vyžadují. Jistí se tak pro případ, že by se vám jako dlužníkovi něco stalo a vy jste nemohl splácet.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora