Záruky na akumulátor elektromobilu bývají směšné. Cílí především na toho, kdo neumí moc dobře počítat

Woman Holding Charger Charging Electric Car Close Up

Mnoho lidí stále přemýšlí nad tím, zda si koupit, nebo nekoupit elektromobil. Přesvědčit k investici do elektrického auta je můžou nízké provozní náklady, nízké náklady na údržbu, ale třeba také dotace nebo záruka na baterii. Automobilky se stále více snaží ukázat, že baterie vydrží více než jenom pár let. A to má potvrdit jejich záruka. Kdo však neumí moc dobře počítat, může být za pár let zklamán.

Záruční podmínky jsou klíčové

Vždy je třeba přečíst si záruční podmínky. Kdo to neudělá, může být zklamán. Pokud jde o záruku na akumulátor u elektrického vozu, jsou důležité hlavně dvě informace. Ta první se týká času, na který dává automobilka na baterii záruku. Běžným standardem je, že jde o lhůtu podstatně delší, než jsou klasické dva zákonné roky. Druhým důležitým údajem je informace o kapacitě, pod kterou daný akumulátor za dané období neklesne. A to může být kámen úrazu.

Mohlo by vás zajímat:  Řidiči objížděním cyklistů zbytečně brzdí provoz. Mýty, kterým věří, v zákoně vůbec nejsou uvedeny
Zdroj obrázku: Freepik

Nižší kapacita, nižší dojezd

Proč právě tuto informaci chtít vědět? Jelikož z ní lze snadno spočítat, o kolik může za dané období klesnout dojezd a stále „bude vše v pořádku“. Není nic výjimečného, že záruční podmínky mluví o poklesu, který nebude větší než 30 procent. Na první pohled se to zdá dostatečné, ale pokud by kapacita akumulátoru klesla o 29 procent, je to stále v mezích záruky. Přitom auto, které v době koupě najelo papírově 500 kilometrů, by najelo něco přes 350 km. A důvod k uplatnění záruky to nebude.

Mohlo by vás zajímat:  Nejhorší řidičské chyby? Víme, které to jsou

Papírový versus reálný dojezd

Reálně to bude s dojezdem při ztrátě kapacity baterie ještě horší než v papírových hodnotách. Dosáhnout papírového dojezdu je stejně nemožné jako dosáhnout papírové spotřeby u spalováku. Z nižšího reálného čísla tak bude po degradaci baterie ještě nižší dojezd. Přesto byla záruka automobilky splněna, pokles kapacity nepřekročil stanovenou mez a vše je tedy v naprostém pořádku. Ale ne pro toho, kdo toto auto vlastní.

Zdroj: https://www.evconnect.com/blog/how-long-does-an-electric-car-battery-last
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora